Atrask Daugus

Daugų miestas įsikūręs Lietuvos pietuose, Alytaus rajono savivaldybės teritorijoje (22 km. į rytus nuo Alytaus). Šis dzūkijos perlas glūdi Daugų ežeryno centre ir nesvarbu į kurią pusę bepasuktum – visi Daugų priemiesčiai baigiasi ežeru. Kadaise Daugai buvo sala ir tik nutiesus kelius, supylus užlietas pievas ši vietovė tapo pasiekiama sausuma.

Be mažesnių aplinkinių vandens telkinių Daugų krantus skalauja Didžiulio ežeras, kurio plotą sudaro 912 ha, o bendras krantų ilgis siekia net 42 km. Ežeras susidarė tirpstant ledynams ir ilgainiui įgavo unikalią išvaizdą – iš abiejų pusių įsiterpę didžiuliai pusiasaliai suteikia jam H raidės formą. Didelis pusiasalis į pietvakarius nuo Daugų dar ir dabar vadinamas Sala, o pietrytinis – Papiškio pusiasaliu. Visos Daugų ežero pakrantės, išskyrus pusiasalius, tankiai apgyvendintos. Be Daugų miestelio paežerėje yra Doškonių, Andriūnų, Papiškių, Sokonių, Padaugės, Bukaučiškių ir Dvarčėnų kaimai.

Daugų ežeras
Daugų ežero batimetrinis žemėlapis. Šaltinis

Miestas kūrėsi pačioje kalvočiausioje buvusios salos šiaurinėje dalyje. Seniausioje, vakarinėje miesto dalyje vis dar pūpso medžiais apaugęs kalnelis, daugiškių vadinamas Šventapetriu. Kadaise tai buvo piliakalnis, o vėliau, Vytauto laikais (1393 m.), kaip manoma, ant jo buvo pastatyta pirmoji Daugų bažnyčia. Dabar (nuo 1991 m.) čia stovi aukštas medinis kryžius, o ant jo – angelas globojantis Daugus (padarytas Stasio Mikailiono, Ryčio Strimaičio ir kitų).

Miesto centre dar ir šiandien išlikusi senoji turgaus aikštė, tiesa – prieš keletą metų iš pagrindų renovuota. Dabar čia įrengta šeimų laisvalaikio vieta: yra ne tik žaidimų aikštelė vaikams, lauko treniruokliai, gėlynas, bet ir miesto renginiams skirta vieta. Dar 1969 m. ši seniausioji Daugų dalis, kaip turinti ypatingą istorinę bei kultūrinę reikšmę, įgijo Lietuvos Urbanistikos paminklo vardą.

Turgaus Aikštė
Daugų turgaus aikštė. Šaltinis

2013-ųjų metų duomenimis Dauguose gyveno 1117 žmonių. Šiandien čia veikia šiuolaikiškai įrengti slaugos namai, poliklinika, šeimos klinika, meno ir sporto mokykla, biblioteka, galima sakyti, dar visiškai naujas kultūros centras, kuriame nuolat rengiami koncertai, minimos svarbesnės šventės. Mieste įsikūrę dvi švietimo įstaigos – Daugų Vlado Mirono gimnazija, bei Daugų technologijos ir verslo mokykla. 2014 m. gegužės pabaigoje duris atvėrė Daugų bendruomenės namai, simbolizuojantys natūralų daugiškių poreikį burtis, turiningai leisti laiką.

Miestas iš tiesų nepaprastai atgijęs – stebina popamokinės veiklos galimybių gausa ne tik jaunimui, bet ir suaugusiesiems. Minimos visos lietuviams svarbesnės progos, ypač kruopščiai rengiama kasmetinė Mindaugo karūnavimo dienos šventė liepos 6-tąją. Gausų būrį dalyvių pritraukia rajoninės krepšinio, futbolo varžybos, sporto šventė, siekti geriausių rezultatų iš visos Lietuvos atvyksta baidarių ir kanojų irkluotojai. Mieste, kuris nuo seno garsus savo turistine bei rekreacine veikla, nepastebimai greitai auga kultūros lygis, todėl čia lankosi vis daugiau ir įvairesnių pomėgių turinčių žmonių: vyksta gerai organizuoti dailinikų plenerai, poetų susitikimai, įvairūs sąskrydžiai.

Šiandien Daugai kviečia visus trokštančius puikiai praleisti atostogas. Miestas siūlo tiek aktyvų, tiek pasyvų poilsį, o įvairios apgyvendinimo galimybės leidžia atvykti ne tik pavienėms šeimoms, bet ir visam būriui draugų, gausioms bendraminčių grupėms. Mieste yra du profesionaliai įrengti paplūdimiai su vaikų žaidimų aikštelėmis, persirengimo kabinomis, tinklinio bei krepšinio aikštelėmis. Mėgstantiems aktyvesnį laisvalaikį, siūloma gausybė vandens pramogų: plaukiojimas vandens dviračiais, baidarėmis, vikingų valtimi, plaustu, organizuojamos pažintinės kelionės vandeniu ar turistinės kelionės pėsčiomis aplankant žymiausias Daugų apylinkių vietas. Linksmi ir nuoširdūs dzūkai visada pasiruošę priimti miesto svečius!